Teknik DetaylarEn eski inşaat malzemelerinden olan ahşap, işlenmesi kolay ve hafif oluşu; ses, ısı ve elektrik yalıtımında mükemmel özelliklere sahip bulunması nedeniyle, gelişmiş ülkelerde yaşayanların tercihidir.

Amerikalıların depreme karşı hayat güvencesi maksadıyla kullandığı bu malzeme, aslında Anadolu insanının binlerce yıldır tanıdığı, uyguladığı, 1940'lara kadar sürekli geliştirdiği ahşap-karkas sistemidir.

Ahşabın hafif elastik yapıda olması ve bu özellik nedeniyle deprem anında oluşan şok şeklindeki kuvvetleri absorbe etmesi en önemli özelliklerinden biridir. Şiddetli bir depremle ahşabın kolay kolay çökmediği, çökse bile içinde bulunanları öldürmediği görülmüştür. Depremde insanları öldürenin sadece betonun ağırlığı olduğu, ahşap evlerde ölüm riskinin sıfıra yakın olduğu tespit edilmiştir. Körfez depreminde 15.000 insan kaybı yaşanırken, eş büyüklükteki Kaliforniya depreminde ise sadece 25 insan kaybı olmuştur.

Ahşabın ömrü en az 100 yıldır. 13 ve 14. Yüzyılda inşa edilen Kastamonu-Mahmutbey, Beyşehir-Eşrefoğlu ve Afyon-Ulu Camileri 600 ila 700 yıldır hala ayaktadır. Hatta Köprülü Yalısı 17. Yüzyıl sonlarında inşa edildiğinde, Amerika henüz tarihte yer almamıştı.

Ahşap dönüşebilir bir malzemedir, ısı geçirmeme ve kömürleşme özelliği vardır. Sanılanın aksine yangına direnci beton ve çelikten daha üstündür. Almanya’da çelik konstrüksiyonlar yangına dirençli olması için ahşap ile kaplanmaktadır.

Ahşap yapılarda yaşayanların fizyolojik ve psikolojik açıdan kendilerini çok daha rahat, sağlıklı hissettikleri bir gerçektir. Aynı zamanda çevre dostu olan ahşabı, yapılarda kullanmak amacıyla GREEN PEACE örgütü de desteklemektedir.