Teknik Detaylar

Fırınlama İşlemi

Bir çok üretici kütüğün nem oranını düşürmek için depolama yöntemini kullanır. Ancak bu yöntem nem oranının düşmesini kısa sürede gerçekleştiremez. Fırınlama işlemi ise size ideal nem oranını kısa sürede sağlar. Bu sayede evinizde uzun vadede oluşacak potansiyel problemler önlenmiş olur.

Fırınlama, çok geniş kütüklerin nem oranını düşürmek için en etkili yöntemdir. Fırınlama ile ahşap malzemenin nem oranı belirlenir. Her fırından 6 ile 8 örnek alınarak laboratuvar ortamında tüm nemi kurutulur. Örnek kurutulduktan sonra kalan malzemenin ağırlığı önceki ağırlıkla karşılaştırılır. Kurutulan nem hesaplanarak bu oran %19'un altına düşürülür. Kullanılan malzemenin nem oranına bağlı olarak bu kurutma işlemi 35-50 gün sürebilir.

Fersah Ağaç Evi sahipleri fırınlama sistemi ile üretilmiş olan evlerinin keyfini çıkarır.


Fırınlanmış Ağaç Kullanımının Faydaları

• Ağaçların ağırlıkları oldukça azaltılmıştır. Tipik bir ev paketindeki en uzun ağaç malzemeyi iki kişi rahatlıkla taşıyabilmektedir.
• Haşere, yumurta ve larvaları fırınlama ile yok edilmiştir.
• Ağacın çalışma oranı minimize edilmiştir. Pencere ve kapıların genleşmesi gibi durumlar gözükmez.
•Ağaç malzemede oluşabilecek doğal reçine kristalize edilerek yüzeye sızıntıları engellenir.
• Koruyucu kimyasallar inşaat bittikten hemen sonra uygulanabilir. Bu uygulama kimyasalların daha derine nüfus ederek uzun ömürlü korunmasını sağlar.